28 Aralık 2007 Cuma

YABANCI DIL OGRENME METODLARI

Işte yabancı dil öğrenmek için ilk Telkininiz

Otomatik olarak İngilizce konuşulmasını hayal edin… Yani düşünmeksizin konuşmak. Kelimeler ağzınızdan kolayca ve hızlı bir şekilde çıkar. Türkçe konuşurken nasıl tek tek kelimeleri düşünmüyorsanız. Ne demek istediğimi anladınız.

Bunu yapmak için, İngilizce çalışma yönteminizi değiştirmelisiniz. İlk yapmanız gereken İngilizce kelimeleri çalışmayı bırakmak. Ne?

Evet. Kelime çalışmayı bırakın.

Evet, doğru, kelimeleri ezberlemeyi bırakın. Ana dili mesela ingilizce olanlar, İngilizceyi tek tek kelimeleri hatırlayarak İngilizce öğrenmezler.

İfadeler (deyişler, deyimler cümleler), doğal olarak beraber çıkan kelimeler grubudur.

4 kat daha hızlı öğren!

Dr.James Asher, kelime grupları (ifadeleri, değişleri) ile ingilizce öğrenmenin tek tek kelimeler ile öğrenmekten 4-5 kat daha hızlı öğrenmeyi sağladığını araştırmış ve ispat etmiştir. 4-5 kat daha hızlı.

Hatta kelime gruplarını (deyişler) ifadelerini öğrenen öğrenciler dilbilgisinde de daha iyiler.Kural 1: Daima deyimleri (kelime gruplarını) çalışın ve gözlemleyin, kelimeleri değil.

Asla kelime ezberleyerek çalışmayın, bir tane bile asla.

Yeni bir kelime bulduğunuz zaman, daima onu bir cümle grubunda, deyişte yazın, not alın. Gözden geçirdiğiniz zaman, daima tüm cümleyi, deyimi gözden geçirin, kelimeyi değil.

Deyimleri, cümleleri bir araya getirin.

Konuşmanız ve dilbilginiz 4-5 kez daha hızlı ilerleyecektir. Asla tekrara kelime çalışmayın. Asla, not defterinize tek bir kelime yazmayın, daima tüm deyimi, deyişi yazın.
Sadece deyimleri, deyişleri yani kullanımlarını öğrenin.

2 yorum:

guseranda dedi ki...

teyıtleşmek telde konuşmak icin l.t.f tel no gonderın

Gökhan TORLAK dedi ki...

merhaba
just2bcool@mynet.com ya da gtorlak@gmail.com'a e-mail atabilirsiniz, üzgünüm tlf nu buralarda yayınlamam sözkonusu değil, anlayacağınızı umuyorum